CMS WEBMAN
Czym jest Webman
Ogólne informacje
Rozwój systemu Webman
Wyjaśnienie niektórych pojęć
Konto użytkownika
Kontakt
Pobranie skryptu
Historia zmian
Dodatkowe narzędzia
Forum
WSPARCIE



Szukasz hostingu?
Tutaj: Tani, szybki i niezawodny hosting!


NEWSLETTER
Jeśli chcesz być informowany o nowościach związanych z systemem Webman - zapisz się na darmowy Newsletter.
BIEŻĄCA WERSJA
RWD: 7.0.8
(20.10.2021)

Klasyczna: 5.9.3
(30.11.2015)
TESTY
Wersja do testów

- klasyczna:
demo5.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

- RWD:
demo6.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

Polecamy


Zmiany wprowadzone w wersji 3.0.5
W wersji 3.0.5 zostały zmienione lub uzyskały nowe funkcjonalności następujące elementy: kompozycje, użytkownicy/konto, ogłoszenia, menu, panel administracyjny, bloki, komunikaty (newsletter), edytor WYSIWYG, moduły.
Najważniejsze zmiany to:
- dodanie rozwijalnego, wielopoziomowego menu (rozwijanego zarówno w pionie jak i w poziomie);
- dodanie możliwości zmiany interfejsu panelu administracyjnego (zmiana menu) oraz umożliwienie wykorzystania innej kompozycji niż kompozycja strony;
- umożliwienie wykonywania kodu PHP w blokach;
- aktywacja kont użytkowników z wykorzystaniem płatnych (np. poprzez SMS) kodów dostępu;
- aktualizacja możliwości edytora WYSIWYG i umożliwienie jego przełączenia na wersję uproszczoną.


Szczegóły wprowadzonych zmian.

1. Panel administracyjny
W panelu zmieniony został interfejs a konkretnie możliwość jego konfiguracji. Można zachować dotychczasowe poruszanie się w panelu lub też zmienić wybór na rozwijalne menu. Dodatkowo rozdzielone zostały: szablon strony od szablonu panelu administracyjnego, można więc używać innego szablonu na stronie a innego w panelu.
Dzięki możliwości wyłączania modułów ich lista w panelu może zostać skrócona do minimum - do tych, które są realnie wykorzystywane. Żeby wyłączyć taki element z listy należy przejść do opcji modułu w panelu administracyjnym a tu dokonać edycji i ustawić nowy dostęp dla danego elementu.
Zmieniony jest również edytor WYSIWYG - został zaktualizowany oraz dodana została możliwość zmiany jego interfejsu na prosty i rozszerzony. W każdym polu edycyjnym w nowej wersji przy włączonym edytorze można bezpośrednio (bez zmiany jego konfiguracji) wyłączyć - opcja włącz/wyłącz.

2. Kompozycje
Zmiany w module kompozycje w obecnej wersji są kierowane do zaawansowanych użytkowników, gdyż została dodana możliwość tworzenia danej kompozycji z wykorzystaniem samej przeglądarki internetowej na poziomie kodu PHP/HTML (własny szablon kompozycji).
Opcja dodania i wykorzystania kodu PHP do tworzenia kompozycji jest możliwa wyłącznie jeśli w trakcie instalacji systemu zostanie wybrane odpowiednie ustawienie: Zezwól na uruchamianie wewnętrznych skryptów PHP. W przypadku aktualizacji włączenie takiej opcji jest możliwe poprzez edycję pliku vardata/config.php i dodanie w sekcji skryptu wpisu: $unlockedphp = 1;.

3. Użytkownicy/konto
Nowa wersja daje możliwość odpłatnej (przez SMS) aktywacji kont użytkowników. Możliwe jest więc pobieranie opłaty za dokonanie rejestracji w serwisie a w związku z tym, że każdy moduł można udostępnić wyłącznie dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników ta nowa opcja daje pośrednią możliwość pobierania opłaty za dostęp do każdego modułu. Obecnie w preferencjach modułu użytkownicy można również ustawić aktywacje kont bez weryfikacji e-mail lub też aktywacje kont z pośrednictwem administratora.
Nowością jest również automatyczna blokada nowo-rejestrowanych kont wg zdefiniowanych znaczników - to funkcjonalność antyspamowa. Przykładem jej wykorzystania jest blokada "modnych" ostatnio prób kontaktu z użytkownikami modułu randki, która jest dokonywana zwykle z kont serwisu Yahoo. Nie ma niestety na razie lepszego zabezpieczenia gdyż takie próby kontaktu są wykonywane nie przez roboty a przez zwykłych użytkowników przez co zabezpieczenie antyspamowe typu weryfikacja kodu czytanego z obrazka nic nie daje. Żeby zablokować rejestracje z kont e-mail serwisu Yahoo wystarczy do formularza "Zastrzeżone nazwy adresu e-mail" wpisać "@yahoo".

4. Ogłoszenia
Moduł ogłoszenia został wzbogacony o możliwość ustawiania adresu url ogłoszeniodawcy jako aktywny link. Takie ustawienie może być jednak zachętą dla spamerów, dla których każdy aktywny odnośnik na czyjejś stronie może stanowić wymierną wartość - proszę więc o przemyślane używanie tej opcji.

5. Menu
W module menu dodana została możliwość generowania wielopoziomowego menu rozwijalnego - poziomego lub pionowego - zależnie od tego czy dodamy blok menurozwijalnepionowe czy też menurozwijalnepoziome. Takie menu definiujemy w module menu - menu rozwijalne poprzez ustawianie odpowiednich menu nadrzędnych. W preferencjach tego modułu można ustawić menu w trybie SEO dzięki czemu roboty będą "widzieć" wszystkie odnośniki w tym menu (opcja bez SEO może nieco szybciej generować stronę ale nie daje odnośników dla robotów wyszukiwarek), można też zdefiniować pojawianie się "strzałek" w menu, w których są elementy podrzędne. Żeby blok menu rozwijalnego działał poprawnie trzeba w ustawieniach systemu aktywować jego obsługę ("Obsługa rozwijalnego menu").

6. Komunikaty (newsletter)
Dzięki wprowadzonym zmianom moduł dający możliwość wysłania newslettera jest bardziej elastyczny i umożliwia wykonanie wysyłki do większej ilości użytkowników poprzez usunięcie efektu "zapychania" serwera próbą wykonania jednorazowej wysyłki do dużej liczby odbiorców. Nowa wersja umożliwia podział użytkowników na grupy zawierające liczbę użytkowników zdefiniowaną w preferencjach modułu.
Drugą nowością jest możliwość wysyłki newslettera jako html (wcześniej wiadomości były wysyłane wyłącznie w postaci tekstu).

7. Bloki
W opcjach bloku dodana została możliwość korzystania z kodu PHP (gdy jako rodzaj wybrana zostanie opcja php) - wówczas treść bloku zostanie potraktowana jako skrypt i wykonana przez serwer. Ta opcja może w znaczący sposób pozwolić (i ułatwić) na dodawanie zewnętrznych skryptów oraz umożliwić na znaczne zmiany dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Żeby jednak zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa to podobnie jak w module kompozycje, opcja dodania i wykorzystania kodu PHP do tworzenia bloku jest możliwa wyłącznie jeśli w trakcie instalacji systemu zostanie wybrane odpowiednie ustawienie: Zezwól na uruchamianie wewnętrznych skryptów PHP. W przypadku aktualizacji włączenie takiej opcji jest możliwe poprzez edycję pliku vardata/config.php i dodanie w sekcji skryptu wpisu: $unlockedphp = 1;.

8. Edytor WYSIWYG
W wizualnym edytorze WYSIWYG dodana została możliwość jego natychmiastowego wyłączenia w trakcie edycji oraz zmiana na tryb prosty lub rozszerzony (mniej lub więcej dostępnych funkcji). Sam skrypt edytora został zaktualizowany.

9. Moduły
W ustawieniach modułów (opcja moduły) dodana została możliwość wyłączenia danego modułu (poprzez zmianę trybu dostępu). Dzięki tej opcji dany moduł nie będzie widoczny w panelu administracyjnym przez co sam panel może być bardziej przejrzysty.

digisoft, 09-11-2008, odsłon: 4645
Dodaj komentarz
Twoje imię i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Odpowiedz na pytanie (antyspam):
Ile jest dwadzieścia pięć razy dwadzieścia pięć? (wpisz liczbę)
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij