CMS WEBMAN
Czym jest Webman
Ogólne informacje
Rozwój systemu Webman
Wyjaśnienie niektórych pojęć
Konto użytkownika
Kontakt
Pobranie skryptu
Historia zmian
Dodatkowe narzędzia
Forum
WSPARCIE



Szukasz hostingu?
Tutaj: Tani, szybki i niezawodny hosting!


NEWSLETTER
Jeśli chcesz być informowany o nowościach związanych z systemem Webman - zapisz się na darmowy Newsletter.
BIEŻĄCA WERSJA
RWD: 7.0.8
(20.10.2021)

Klasyczna: 5.9.3
(30.11.2015)
TESTY
Wersja do testów

- klasyczna:
demo5.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

- RWD:
demo6.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

Polecamy


Przewodnik - budowa i funkcjonowanie systemu

Żeby móc lepiej obsługiwać system dobrze jest poznać podstawy konstrukcji i działania skryptów tworzących system Webman.

Podstawą działania systemu Webman jest podział na bloki i moduły. Zarówno bloki jak i moduły są generowane przy pośrednictwie podsystemu graficznego. Podstawową różnicą między nimi jest to, że bloki zwykle prezentowane są na zewnętrznych krańcach strony (może być wiele bloków na jednej podstronie), natomiast moduł (na jednej podstronie może być tylko jeden) jest w części centralnej.
Dodatkowo należy wiedzieć, że dany moduł jest wybierany poprzez zmianę adresu strony (np. poprzez wywołanie odnośnika na stronie) i tak na przykład wybierając adres: www.adres_strony.pl/ogloszenia.html na stronie w części centralnej pojawi się moduł ogłoszeń oczywiście wraz z otaczającymi go blokami. Wybierając adres główny strony (www.adres_strony.pl) wybrany zostanie moduł domyślny (zdefiniowany w ustawieniach głównych). Jeśli zaś chodzi o bloki to kiedy, jakie i gdzie się one pojawią konfiguruje się w module bloki.
Same bloki podzielone są wg pozycji (położenia) na stronie na osiem rodzajów: nagłówek zewnętrzny, nagłówek wewnętrzny, góra, lewy, prawy, dół, stopka wewnętrzna i stopka zewnętrzna. Nazwy pozycji zasadniczo powinny odwzorowywać ich położenie ale te dokładnie określa już sam szablon i może się ono różnić zależnie od danego motywu.

Standardowy układ bloków:

Nagłówek zewnętrzny
Naglówek wewnętrzny


Lewy


Lewy


Lewy



Góra



Treść generowana przez wywołany moduł



Dół



Prawy


Prawy


Prawy


Stopka wewnętrzna
Stopka zewnętrzna

Każda z pozycji dla bloków może być wypełniona dowolną ich ilością, czyli tak jak w powyższym przykładzie są po trzy bloki lewe i prawe, natomiast pozostałe pozycje posiadają po jednym bloku.

Przykład innego układu bloków (stosowana np. w ukłdzie motywów regionalnych):

Nagłówek zewnętrzny
Naglówek wewnętrzny


Lewy


Lewy


Lewy



Góra



Treść generowana przez wywołany moduł




Prawy



Dół

Stopka wewnętrzna
Stopka zewnętrzna

Od strony panelu administratora mamy listing modułów, które można konfigurować. Wśród tej listy jest także moduł bloki, który służy do zarządzania pozycją, konfiguracją czy też treścią prezentowanych bloków.
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij